خانه رویداد

هیپوکلسمی و هیپرکلسمی در کودکان (بررسی علل، رویکردهای تشخیصی و درمانی)

هیپوکلسمی و هیپرکلسمی در کودکان (بررسی علل، رویکردهای تشخیصی و درمانی)

اشتراک گذاری

هیپوکلسمی شرایطی است که در آن سطح کلسیم موجود در قسمت مایع خون یا پلاسما پایین تر از حد متوسط است. افراد مبتلا به کمبود ویتامین D یا منیزیم در معرض خطر هیپوکلسمی هستند. همچنین هیپرکلسمی شرایطی است که در آن سطح کلسیم خون شما بالاتر از حد.

هیپوکلسمی شرایطی است که در آن سطح کلسیم موجود در قسمت مایع خون یا پلاسما پایین تر از حد متوسط است. افراد مبتلا به کمبود ویتامین D یا منیزیم در معرض خطر هیپوکلسمی هستند. همچنین هیپرکلسمی شرایطی است که در آن سطح کلسیم خون شما بالاتر از حد طبیعی است. وجود کلسیم بیش از حد در خون می تواند استخوان هایتان را تضعیف کند، سنگ کلیه ایجاد کند و در عملکرد قلب و مغزتان اختلال ایجاد کند.

کلسیم نقش مهمی در بدن شما دارد:

سیستم عصبی برای عملکرد صحیح به کلسیم نیاز دارد. اعصاب برای انتقال پیام بین مغز و بقیه بدن به کلسیم نیاز دارند. عضلات برای حرکت به کلسیم نیاز دارند. استخوان ها برای حفظ قدرت، رشد و بهبودی نیاز به کلسیم دارند.

برخی از افراد هیچ علامت یا نشانه ای از هیپوکلسمی ندارند. و از آنجا که این مشکل بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد، نوزادان مبتلا به این بیماری ممکن است دچار انقباض یا لرزش شوند.

بزرگسالان ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

خشکی عضلات اسپاسم عضلانی پارستزی یا احساس سوزن سوزن شدن در اندام ها تغییرات خلقی، مانند اضطراب و افسردگی یا تحریک پذیری مشکلات حافظه افت فشار خون مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن خستگی پارکینسونیسم پاپیلما یا تورم دیسک نوری

علائم هیپوکلسمی شدید عبارتند از:

تشنج آریتمی نارسایی احتقانی قلب مشکلات حنجره یا گرفتگی صدا

علائم طولانی مدت هیپوکلسمی شامل موارد زیر است:

خشکی پوست شکنندگی ناخن ها سنگ کلیه یا سایر رسوبات کلسیم در بدن زوال عقل آب مروارید اگزما

هیپوکلسمی دلایل زیادی از جمله موارد زیر دارد:

هیپوپاراتیروئیدیسم سودوموپوپاراتاتیوئیدیسم کمبود ویتامین D بیماری کلیوی

در این وبینار ما به آشنایی با علل هیپو و هیپرکلسمی، تشخیص و درمان آن می پردازیم.

زمان برگزاری این وبینار: پنج شنبه 23 دی 1400 می باشد.

 

پرسش و پاسخ 10 دقیقه پس از اتمام برنامه

این برنامه دارای امتیاز باز آموزی 3 است. و در صورت تمایل به کسب این امتیاز ثبت نام در سایت بازآموزی (حداکثر تا یک ساعت قبل از شروع وبینار) ضروری است. از بخش وبینار در سایت IRCME.ir اقدام بفرمایید.

وبینار با حضور فعالانه شرکت کنندگان خود برگزار میشود و بازخورد شرکت کنندگان از طریق پرسش و پاسخ ثبت میشود و اعضای محترم در انتهای برنامه میتوانند نظرات خود را مطرح نمایند. برای شرکت در این وبینار فقط کافیست به لینکی که در همین پست نیم ساعت پیش از شروع برنامه قابل نمایش میشود کلیک کنید و مستقیما بدون هیچ ثبتنامی وارد کلاس شوید.

این برنامه در سامانه وبینارهای دانشکده علوم پزشکی شیراز (BigBlueBottom) برگزار میشود. برای ورود به برنامه نیاز به نصب هیچ نرم افزاری نیست و سامانه تحت وب میباشد، با کپی کردن لینک سامانه و باز کردن آن از طریق GoogleChrome میتوانید با وارد کردن نام خود، بر روی دکمه join کلیک کنید. سپس در سوال {چنانچه مایل هستید تا از امکانات صوتی ذیل استفاده کنید، روی آن کلیک نمایید.} بر روی دکمه {میکروفون} کلیک کنید تا بتواند در وبینار تعامل صوتی و تصویری داشته باشید.

https://bbb1.sums.ac.ir/b/ami-wij-oal-ym2

 

 

شروع: پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۳ ۰۹:۰۰

پایان: پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۲۳ ۱۲:۰۰


ضمیمه ها

پوستر وبینار

ویدیو وبینار


0 دیدگاه

تاکنون دیدگاهی برای این موضوع ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید!

دیدگاه شما

کمی بیشتر

مطالب همسو با این مطلب