بررسی شیوع عفونت کریپتوسپرودیوم در نمونه های مدفوع بیماران سرطانی مبتلا به اسهال بیمارستان امیر ۹۰-۹۲

مقدمه: عفونت هــای روده ای کوکسیدیوز را به عنوان یکی از علل شیوع اسهـــــال در سرتاسر جهــان می شناسند. عفونت با این انگل در میزبان هایی با ایمنی کارآمد مشکل خاصی ایجاد نمی کند اما در بیماران مبتلا به نقص ایمنی می تواند به یک بیماری مزمن کشنده تبدیل شود. در این مطالعه که در فاصله بین فروردین 1390 تا فروردین 1392 انجام شد، به بررسی اپیدمیولوژی عفونت با کریپتوسپرودیوم در بیماران سرطانی مبتلا به اسهال بیمارستان امیر پرداخته شد.

روش کار: 93 بیمار مبتلا به اسهال که از سرطان رنج می بردند، مورد مطالعه قرار گرفتند. شیوع عفونت با انگل کریپتوسپرودیوم در این افراد هم با روش میکروسکوپ نوری و هم با استفاده از روش PCR بررسی شد. در نهایت نتایج با گروه شاهد که عبارت بودند از 93 بیمار مبتلا به اسهال از سایر جهات سالم، مقایسه شد.

نتایج: در گروه مورد نمونه مدفوع 5 بیمار (4/5%) برای کریپتوسپرودیوم مثبت بود و در گروه شاهد 2 بیمار (2/2%) نتایج مثبت داشتند. همه نتایج مثبت در گروه مورد در بیماران مبتلا به لوکمیا دیده شد و شیوع عفونت با کریپتوسپرودیوم در آن ها 8% بود. نتایج حاصل از PCR به اندازه نتایج روش مطالعه میکروسکوپ نوری توسط تکنسین ماهر، برای شناسایی عفونت کریپتوسپرودیوم حساس و اختصاصی بود.

بحث و نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که شیوع عفونت کریپتوسپرودیوم در بیماران اسهالی مبتلا به سرطان در مقایسه با گروه شاهد بیشتر نبود. تنها استثناء بیماران مبتلا به لوکمیا بودند که شیوع انگل در آن ها بالاتر بود. بنابراین باید به دنبال عفونت با انگل کریپتوسپرودیوم در بیماران اسهالی مبتلا به لوکمیا به عنوان یک علت عمده باشیم.

نویسندگان: دکتر سهیلا زارعی فر- دکتر غلامرضا حاتم- دکتر لیلا روستا

تماس با ما

انجمن پزشکان کودکان فارس

شیراز - بیمارستان نمازی - طبقه دوم - دفتر گروه اطفال

071-36474298

آمار بازدیدکنندگان

امروز26
دیروز96
این هفته336
این ماه2401
کل281862

1
آنلاین